Balkanski copat

Na poti na Islandijo

2014/2015

Projekt Balkanski copat je v letu 2015 povezoval Jesenice, Ljubljano in Reykjavik. Namenjen je bil ženskam migrantkam iz nekdanjih jugoslovanskih republik – njihovemu opolnomočenju, kulturni in socialni integraciji, povezovanju ter ustvarjanju s tekstilnim ročnim delom. Temeljil je na rezultatih in spoznanjih iz projektov Razkrite roke ter nadaljeval delo z isto ranljivo skupino.

Projekt se je začel s copati, ki so jih priseljene ženske nosile v spominu svojih rok in so se jih naučile izdelovati kot deklice od svojih ženskih prednic. Kasneje je tradicionalen balkanski copat skozi skupinska raziskovanja doživljal oblikovne transformacije in posodabljanja ter ob stiku z islandsko dediščino prevzel tudi njene prvine. Raziskovalni del projekta je vzporedno potekal v Sloveniji (pod vodstvom skupine Oloop) in na Islandiji pod vodstvom oblikovalke in predavateljice z Islandije Bryndís G. Björgvinsdóttir.

Rezultati soustvarjanja – kolekcija ročno pletenih copat in vložkov za čevlje – ter sam proces dela so bili predstavljeni v obliki aktivne razstave v obeh državah, in sicer v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani ter v galerijskih prostorih Mestne knjižnice v Reykjaviku na Islandiji.

Upravljanje spletne strani

  Mentorji: Petra Bukovinski, Maša Majce Mesarič, Kristjan Jarni, Tjaša Bavcon Oblikovalki Maša in Petra sta udeleženkam predstavili osnovne principe oblikovanja ter upravljanja popolnoma nove prodajne spletne strani Razkrite roke. Udeleženke so se naučile voditi, upravljati in vnašati podatke v spletno trgovino ter vnašati besedila in fotografije. Tjaša Bavcon je povzela glavne značilnosti spletne strani…

Ustvarjanje video vsebin

Mentorji: Miha Možina, Lucija Ćirović, Alja Sušnik, Tjaša Bavcon, Katja Burger, Kristjan Jarni Zelo pestra usposabljanja so bila namenjena spoznavanju osnovne filmske govorice in pridobivanju osnovnih veščin na področju snemanja zvoka ter slike, maske, fotografije, osvetljevanju in nastopanja pred kamero ter poziranja pred fotoaparatom. Cilj srečanj je bil spoznati proces pridobivanja filmskega materiala za video…

Osnovne promocijske veščine

Mentorji: Nataša Briški, Lucija Ćirović, Špela Strasser, Jasmina Ferček, Faila Pašić Bišić, Tjaša Bavcon Usposabljanja v tem sklopu so bila zelo raznolika. Namenjena so bila prvemu stiku z nastopom v javnosti in neposredni komunikaciji z mediji. Komičarka Lucija Ćirović jih je popeljala v prve vaje nastopanja, gledališke improvizacije in igranja vlog ter s tem krepila…

Trženje in tržno komuniciranje na spletu

Mentorji: Luka Piškurič, Tjaša Bavcon Luka Piškurič je poudaril, da kreativci na Poligonu opažajo, da je vse pogosteje prvi stik kupcev z znamko in njenimi izdelki kar prek spleta in da v množici projektov, ki tekmujejo za pozornost na internetu, ni enostavno izstopati. Zato so udeleženke popeljali v pripravo zanimivih vsebin za spletno mesto in…

Projekt podpirajo

Projekt sta vodila Zavod Oloop Ljubljana in Človekoljubno dobrodelno društvo Up z Jesenic. Projekt sta delno financirala Finančni mehanizem EGP in Norveške ter Mestna občina Ljubljana.